Reklama

Ładowanie...

Otwarta księga chrześcijaństwa

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Zajmowanie się dziś teologią religii to stąpanie po cienkim lodzie. Na szczęście nie brakuje teologów, którzy w myśl ewangelicznej zasady, że “lęka się tylko ten, kto nie wyćwiczył się w miłości", przecierają ścieżki, po których my, duchy pośledniejszego gatunku, chodzić możemy pewniej i bezpieczniej.
W

Współczesnym teologiem katolickim, który z uporem godnym szacunku rozwija zagadnienie dialogu między światowymi religiami, jest blisko osiemdziesięcioletni jezuita Jacques Dupuis, Belg, który prawie całe dorosłe życie spędził w Indiach, tyglu wielkich religii świata. Teologia Dupuis korzeniami tkwi w doświadczeniu spotkania tych religii.

Przed trybunałem Kongregacji

Zagadnienie dialogu międzyreligijnego jest zjawiskiem nowym. Świadomość, że współczesny świat jest zanurzony w pluralizmie kultur i tradycji religijnych, wciąż rośnie i stawia przed nami nowe wyzwania. Myśl katolicka musi na nie reagować.

Przecieranie nowych ścieżek bywa ryzykowne. Przekonał się o tym Dupuis, kiedy w 1999 r. do opinii publicznej dotarła informacja, że Kongregacja Nauki Wiary bada ortodoksyjność jego poglądów przedstawionych w...

12939

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]