Reklama

Bajka o Janku moderniście

Bajka o Janku moderniście

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Tradycjonaliści przypominają, że dziedzictwo chrześcijańskie to cenny skarb. W pogoni za byciem trendy my, "liberałowie", możemy zacząć rozmieniać się na drobne.
Niemiecka biskup Margot Kässmann /fot. KNA-Bild
Ś

Środowiska konserwatywno-tradycjonalistyczne skupione wokół "Frondy" i "Christianitas" oburzają się tekstem ks. Alfonsa Skowronka ("TP" 30/09) , który na­pisał, że brakuje mocnych racji teologicznych za niedopuszczaniem kobiet do święceń kapłańskich. Dla obeznanych z katolicką literaturą teologiczną to jednak żadne novum, dlatego w tym kontekście intryguje coś innego: jaką rolę w rozwoju doktryny kościelnej pełnią tradycjonaliści? Czy są kulą u nogi, czy może błogosławieństwem dla "kościelnych liberałów", do których i ja się zaliczam.

Martwa wiara tych, którzy żyją

Standardową argumentację przeciw tradycjonalistom zaprezentował ­ ks. Jacek Prusak SJ ("TP" 32/09) : że postrzegają wiarę i Kościół jak muzeum, marzą o powrocie średniowiecznej christianitas, pluralizm społeczny i religijny postrzegają jako przypadłość w rozwoju...

5954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]