Reklama

Bajka o Janku moderniście

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Tradycjonaliści przypominają, że dziedzictwo chrześcijańskie to cenny skarb. W pogoni za byciem trendy my, "liberałowie", możemy zacząć rozmieniać się na drobne.
Niemiecka biskup Margot Kässmann /fot. KNA-Bild
Ś

Środowiska konserwatywno-tradycjonalistyczne skupione wokół "Frondy" i "Christianitas" oburzają się tekstem ks. Alfonsa Skowronka ("TP" 30/09) , który na­pisał, że brakuje mocnych racji teologicznych za niedopuszczaniem kobiet do święceń kapłańskich. Dla obeznanych z katolicką literaturą teologiczną to jednak żadne novum, dlatego w tym kontekście intryguje coś innego: jaką rolę w rozwoju doktryny kościelnej pełnią tradycjonaliści? Czy są kulą u nogi, czy może błogosławieństwem dla "kościelnych liberałów", do których i ja się zaliczam.

Martwa wiara tych, którzy żyją

Standardową argumentację przeciw tradycjonalistom zaprezentował ­ ks. Jacek Prusak SJ ("TP" 32/09) : że postrzegają wiarę i Kościół jak muzeum, marzą o powrocie średniowiecznej christianitas, pluralizm społeczny i religijny postrzegają jako przypadłość w rozwoju...

5954

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]