Reklama

Otwarcie Japonii

22.09.2014
Czyta się kilka minut
„To nieme wpatrywanie się w atlasy, gdy leżysz na brzuchu na dywanie, między dziesiątym a trzynastym rokiem życia, sprawia, że nagle chcesz rzucić wszystko”. Niewielu zdarza się potem zrealizować dziecięce marzenia.
N

Nicolas Bouvier (1929–1998), francuskojęzyczny Szwajcar pochodzący z kantonu genewskiego, był jednak takim właśnie przypadkiem. Trudno byłoby go nazwać reportażystą w potocznym sensie. „Podróż nie potrzebuje uzasadnień. Rychło okazuje się, że jest celem sama w sobie” – tłumaczył w przedmowie do swojej pierwszej książki, „Oswajania świata”. Ukazała się w 1963 r., blisko dziesięć lat po wyprawie przez Bałkany i Azję, którą opisuje. Gęsta, hipnotyczna proza „Ryby-Skorpiona”, opublikowana w 1982 r., ma za podstawę o ćwierć wieku wcześniejsze doświadczenie pobytu na Cejlonie.
Świetnie, że polski wydawca Bouviera – oficyna Noir sur Blanc – zabrał się za wznowienia niedostępnych już tytułów. Zaczęto w zeszłym roku od „Oswajania świata”, teraz przyszła kolej na dwie książki o Japonii. Ten dyptyk też ma skomplikowaną historię. Jego autor odwiedzał Japonię parokrotnie, dwukrotnie (1955-...

2809

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]