Reklama

Oszczędzaj, póki możesz

Oszczędzaj, póki możesz

07.12.2010
Czyta się kilka minut
Gdyby temperatura sporu o kształt systemu emerytalnego przełożyła się na wysokość wypłacanych świadczeń, zadowolenie Polaków sięgałoby zenitu. Na razie jednak awantura wśród ekonomistów tylko brutalnie przypomina o finansowej rzeczywistości, przy okazji budząc niepokój o przyszłość naszych emerytur.
S

Spierających się ekonomistów łączy jedno - przekonanie o potrzebie głębokich i szybkich zmian, bo rośnie obawa, że emeryckim chudym portfelom z czasem zagrozi finansowa anoreksja. Niestety radykalnej poprawy ich obecnego stanu nikt nie obiecuje. Choć pomysłów na uzdrowienie jest pełen kosz, to głównie dotyczą one ratowania finansów publicznych, a nie podnoszenia świadczeń. Jedni wybierają drastyczny wariant węgierski, w naszym przypadku oznaczający likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych, a inni ewolucyjne naprawy.

Powrót do przeszłości czy ucieczka do przodu

Na razie szczegóły rządowego programu zmian w emeryturach nie są znane, ale jest prawie pewne, że nastąpią. Publicznie ministrowie i ich doradcy proponują kilka wersji, począwszy właśnie od demontażu reformy emerytalnej z 1999 r., czyli zostaje sam ZUS, nie ma...

8240

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]