Reklama

Ortodoksyjny prowokator

Ortodoksyjny prowokator

03.10.2004
Czyta się kilka minut
Kiedy wyjeżdżał do Rzymu, biskup Kominek polecił mu odmawiać różaniec i przestrzegał przed oglądaniem się za młodymi Włoszkami. Wtedy, w 1961 r., miasto ogarniała już soborowa gorączka.
Ks. Michał Czajkowski przed blokiem, w którym mieszka
W

W czasie inauguracji Vaticanum II (11 października 1962 r.) studiujący w Rzymie ks. Czajkowski zajmował się już także duszpasterstwem włoskich księży-robotników. Co czuł w tę słoneczną niedzielę, obserwując kroczącą dostojnie do bazyliki Św. Piotra procesję biskupów, zmierzających na uroczyste otwarcie?

Był dobry, kochał nas

Odpowiedź można znaleźć w jego relacji, opublikowanej przez “Tygodnik Powszechny": “Wszyscy oni idą teraz razem, idą i idą, przez plac Św. Piotra... A w swych głowach i w swych sercach piastują troski i nadzieje swojego ludu. Idą, by przedłożyć je współbraciom w Soborze. »Zgromadzili się tedy apostołowie i starsi, aby tę sprawę rozważyć«. Pewnie są wśród nich »zamknięci« - ci, których się boimy, i są »otwarci«, w których nasza ufność. Atoli to nie parlament z podziałem na lewicę i prawicę. Ponad ich...

26333

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]