Reklama

On i ona

On i ona

01.10.2012
Czyta się kilka minut
W październiku nie sposób nie pamiętać, zwłaszcza w tym roku, o II Soborze Watykańskim i o jego dokumentach, które przypomniały katolikom, że „Chrystus wyprowadził nas z niewoli na wolność”.

„Trwajcie więc w niej i nie pozwólcie ponownie nałożyć sobie jarzma niewoli” – mówi Apostoł Paweł. Chodzi zatem o to, byśmy nie dali się nikomu i niczemu zniewolić, również doktrynie czy tradycji naszego Kościoła. Tak, gdyż w interpretacji Słowa Bożego nie cały Kościół, ale my, poszczególni chrześcijanie, popełniamy błędy, z których wcale nie tak łatwo przychodzi nam się wyzwolić. Dla przykładu, najdłużej na Soborze dyskutowano te dokumenty, które i dzisiaj tu i ówdzie budzą sprzeciw. Dokumenty mówiące o ekumenizmie i dialogu międzyreligijnym, o judaizmie, o prawach sumienia, jednym słowem o wolności. Działo się tak nie bez powodu. Na szczęście górę wzięli ci, którzy nie przestraszyli się sobie współczesnego świata, i dlatego dzisiaj bez skrupułów korzystamy z dorobku np. teologów żydowskich.

Bóg osobiście przyprowadził narzeczoną (to znaczy Ewę) Adamowi. „Zaplótł Chawie...

2857

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]