Reklama

Odyseja na Europę

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Ludzkość rusza na księżyc Jowisza w poszukiwaniu życia. Czy staniemy się kosmicznymi najeźdźcami?
Europa – księżyc Jowisza Fot. NASA
S

Statek kosmiczny „Leonow” ucieka przed falą uderzeniową towarzyszącą przekształceniu Jowisza w minigwiazdę przez miliony tajemniczych monolitów. Pędząc w stronę Ziemi, mija Europę – jowiszowy księżyc, na którym wcześniej załoga odkryła chlorofil i, co za tym idzie, życie. Astronauci otrzymują od monolitów przestrogę: „Wszystkie te światy są wasze z wyjątkiem Europy. Nie próbujcie tam lądować”. To kulminacyjna scena filmu „2010: Odyseja druga” wg powieści Arthura C. Clarke’a. W roku 2016 na tę przestrogę ludzkość odpowiada: „akurat”.

Europa to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Układzie Słonecznym. Astronomowie, którzy od lat czekali na szansę przyjrzenia się jej z bliska, wreszcie się doczekają. Z bardzo bliska. Bo NASA na Europie ma wylądować.

I to akurat wielu naukowców... martwi.

Gościnny glob

8 stycznia 1610 r. wypatrzył ją...

8476

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]