Reklama

Odyseja na Europę

Odyseja na Europę

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Ludzkość rusza na księżyc Jowisza w poszukiwaniu życia. Czy staniemy się kosmicznymi najeźdźcami?
Europa – księżyc Jowisza Fot. NASA
S

Statek kosmiczny „Leonow” ucieka przed falą uderzeniową towarzyszącą przekształceniu Jowisza w minigwiazdę przez miliony tajemniczych monolitów. Pędząc w stronę Ziemi, mija Europę – jowiszowy księżyc, na którym wcześniej załoga odkryła chlorofil i, co za tym idzie, życie. Astronauci otrzymują od monolitów przestrogę: „Wszystkie te światy są wasze z wyjątkiem Europy. Nie próbujcie tam lądować”. To kulminacyjna scena filmu „2010: Odyseja druga” wg powieści Arthura C. Clarke’a. W roku 2016 na tę przestrogę ludzkość odpowiada: „akurat”.

Europa to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Układzie Słonecznym. Astronomowie, którzy od lat czekali na szansę przyjrzenia się jej z bliska, wreszcie się doczekają. Z bardzo bliska. Bo NASA na Europie ma wylądować.

I to akurat wielu naukowców... martwi.

Gościnny glob

8 stycznia 1610 r. wypatrzył ją...

8476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]