Reklama

Ładowanie...

Odpryski rządu prawników

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Nic tak nie cieszy, jak ograniczenie praw monopolisty, np. naszego narodowego operatora - Telekomunikacji Polskiej SA. Przez lata wydawało się, że odważniejsze wprowadzenie mechanizmów wolnej konkurencji na rynek usług telekomunikacyjnych, a przez to silniejszej ochrony praw konsumenta, jest niemożliwe. Dopiero gdy rok temu szefem Urzędu Komunikacji Elektronicznej została Anna Streżyńska, przyszedł czas na zmiany. Okazało się, że (jak podlicza "Rzeczpospolita"): operatorzy alternatywni mogą świadczyć usługi dostępu do internetu klientom TP, jak też pobierać konkurencyjne cenowo abonamenty telefoniczne, TP może obniżyć ceny usług internetowych i znieść ograniczenia transferu danych, wreszcie operatorzy alternatywni mogą sprzedawać abonamenty z nielimitowaną liczbą połączeń na numery stacjonarne. A ponieważ rezygnacja z pozycji monopolisty nie przychodzi bezproblemowo, nowa prezes nie miała oporów przy wymierzaniu kar - ich łączna suma wyniosła 475 mln zł (plus kara dla członków zarządu TP za utrudnienie przechodzenia jej byłych klientów do Netii).
R

Radość rządzących i konsumentów ostudził niedawny wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uchylił karę 100 mln zł nałożoną przez prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na Telekomunikację (za powiązanie przez TP SA Neostrady z abonamentem telefonicznym), ponieważ prezes Streżyńska została powołana na stanowisko "z rażącym naruszeniem prawa". Nie jest to odkrycie: zgodnie z przepisami, prezes powinien być wyłoniony na drodze konkursu; kandydatów opiniuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po czym trzech przedstawia premierowi. Jak orzekł sąd, premier musi wybrać prezesa urzędu właśnie z tego grona - Kazimierz Marcinkiewicz nominował Annę Streżyńską, mimo że nie została przez KRRiT rekomendowana. Podobno biuro prawne rządu orzekło, że taki sposób powołania prawa nie łamie...

Sprawa jest niebagatelna, bo w tym momencie można zaskarżyć przed sądem...

1165

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]