Reklama

Odmładzające zaklęcie

Odmładzające zaklęcie

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Film Miyazakiego to doskonała odtrutka na magiczny przemysł, zalewający światowe rynki produktami marki Witch czy Harry Potter. A przy tym kryje w sobie znacznie więcej niż typowa, przeładowana efektami i nastawiona na niezobowiązującą rozrywkę animacja dla dzieci.
T

Twórca “Księżniczki Mononoke" nie od dziś uznawany jest za najwybitniejszego twórcę anime - japońskiej kreskówki czerpiącej m.in. z tradycji mangi. Udało mu się doprowadzić ten gatunek do prawdziwego mistrzostwa, a zdobywając w 2002 roku Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za “Spirited Away. W krainie bogów", ex aequo z “Krwawą niedzielą" Petera Greengrassa, udowodnił, że japońska animacja może być nie tylko wysokiego lotu sztuką, ale też pełnoprawnym dziełem filmowym, traktowanym na równi z poważnym filmem aktorskim.

Miyazaki połączył motywy zaczerpnięte z rodzimych wierzeń i mitów z zapierającym dech surrealistycznym obrazem, operującym precyzyjną i gęstą kreską. Choć zanurzony przede wszystkim w tradycji japońskiej, nie stronił od nawiązań do kanonu literatury światowej, od problemów współczesnego świata i etycznej refleksji nad kondycją jego mieszkańców, a...

6355

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]