Reklama

Odmładzające zaklęcie

Odmładzające zaklęcie

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Film Miyazakiego to doskonała odtrutka na magiczny przemysł, zalewający światowe rynki produktami marki Witch czy Harry Potter. A przy tym kryje w sobie znacznie więcej niż typowa, przeładowana efektami i nastawiona na niezobowiązującą rozrywkę animacja dla dzieci.
T

Twórca “Księżniczki Mononoke" nie od dziś uznawany jest za najwybitniejszego twórcę anime - japońskiej kreskówki czerpiącej m.in. z tradycji mangi. Udało mu się doprowadzić ten gatunek do prawdziwego mistrzostwa, a zdobywając w 2002 roku Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za “Spirited Away. W krainie bogów", ex aequo z “Krwawą niedzielą" Petera Greengrassa, udowodnił, że japońska animacja może być nie tylko wysokiego lotu sztuką, ale też pełnoprawnym dziełem filmowym, traktowanym na równi z poważnym filmem aktorskim.

Miyazaki połączył motywy zaczerpnięte z rodzimych wierzeń i mitów z zapierającym dech surrealistycznym obrazem, operującym precyzyjną i gęstą kreską. Choć zanurzony przede wszystkim w tradycji japońskiej, nie stronił od nawiązań do kanonu literatury światowej, od problemów współczesnego świata i etycznej refleksji nad kondycją jego mieszkańców, a...

6355

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]