Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Odmładzające zaklęcie

Odmładzające zaklęcie

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Film Miyazakiego to doskonała odtrutka na magiczny przemysł, zalewający światowe rynki produktami marki Witch czy Harry Potter. A przy tym kryje w sobie znacznie więcej niż typowa, przeładowana efektami i nastawiona na niezobowiązującą rozrywkę animacja dla dzieci.
T

Twórca “Księżniczki Mononoke" nie od dziś uznawany jest za najwybitniejszego twórcę anime - japońskiej kreskówki czerpiącej m.in. z tradycji mangi. Udało mu się doprowadzić ten gatunek do prawdziwego mistrzostwa, a zdobywając w 2002 roku Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za “Spirited Away. W krainie bogów", ex aequo z “Krwawą niedzielą" Petera Greengrassa, udowodnił, że japońska animacja może być nie tylko wysokiego lotu sztuką, ale też pełnoprawnym dziełem filmowym, traktowanym na równi z poważnym filmem aktorskim.

Miyazaki połączył motywy zaczerpnięte z rodzimych wierzeń i mitów z zapierającym dech surrealistycznym obrazem, operującym precyzyjną i gęstą kreską. Choć zanurzony przede wszystkim w tradycji japońskiej, nie stronił od nawiązań do kanonu literatury światowej, od problemów współczesnego świata i etycznej refleksji nad kondycją jego mieszkańców, a...

6355

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]