Reklama

Odliczanie

Odliczanie

12.09.2016
Czyta się kilka minut
Za kilka dni rozpoczyna się Festiwal Filmowy w Gdyni. Czy wyśmienity debiut fabularny Jana P. Matuszyńskiego o rodzinie Beksińskich rozbije w tym roku bank z nagrodami?
O

Ostatnia rodzina” wznosi się ponad sztampowy biografizm czy obyczajową sensację. Rozmyślnie ignoruje czarną legendę narosłą wokół śmierci znanego malarza i samobójstwa jego syna – charyzmatycznego radiowca i tłumacza. Zamiast tego zostajemy wpuszczeni w sam środek rodzinnego piekiełka na warszawskim Służewie, dokąd Zdzisław, Zofia i Tomasz Beksińscy wraz z dwiema babciami przenieśli się z Sanoka w 1977 r. Na przestrzeni trzech dekad obserwujemy z bliska ludzi raniących się nawzajem, ale niezdolnych do separacji i na swój kaleki sposób kochających się.
Powiedzieć bowiem, że film Matuszyńskiego traktuje o rodzinie jako źródle cierpień, to tak naprawdę nie powiedzieć nic. Ten portret rodzinny we wnętrzach jest obrazem o takim zagęszczeniu różnych emocji, że zdaje się, jakby ekran miał w każdej chwili eksplodować. I takich eksplozji jest w filmie co najmniej kilka – najciekawsze...

4602

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]