Reklama

Montowanie rodziny

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Aż się prosiło, by historię Beksińskich złożyć wyłącznie z zachowanych archiwaliów.
Kadr z filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” Fot. Materiały Producenta
O

Okazuje się, że „Ostatnia rodzina” była pierwszym, lecz nie ostatnim pełnometrażowym filmem o Zdzisławie, Tomaszu i Zofii Beksińskich. Równolegle do filmu fabularnego Jana P. Matuszyńskiego realizowany był dokument Marcina Borchardta, inspirowany biograficzną książką Magdaleny Grzebałkowskiej. Od kilku lat powstaje także fabularyzowany dokument „Z wnętrza” Tomasza Szwana, Cezarego Grzesiuka i Grzegorza Jóźwika. Jak widać, urodzaj na Beksińskich trwa i aż się prosiło, by historię tej niezwykłej rodziny, naznaczonej tragicznym fatum, złożyć tylko i wyłącznie z zachowanych po niej obfitych archiwaliów. Tym właśnie jest film „Beksińscy. Album wideofoniczny”.

Jeśli ktoś spodziewa się, że dokument będzie stanowił polemikę z nagradzaną fabułą, pomylił adres. Film Borchardta w wielu swoich fragmentach wręcz dubluje się z filmem Matuszyńskiego, pokazując mimochodem, jak świetna robota...

5637

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]