Reklama

Montowanie rodziny

Montowanie rodziny

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Aż się prosiło, by historię Beksińskich złożyć wyłącznie z zachowanych archiwaliów.
Kadr z filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” Fot. Materiały Producenta
O

Okazuje się, że „Ostatnia rodzina” była pierwszym, lecz nie ostatnim pełnometrażowym filmem o Zdzisławie, Tomaszu i Zofii Beksińskich. Równolegle do filmu fabularnego Jana P. Matuszyńskiego realizowany był dokument Marcina Borchardta, inspirowany biograficzną książką Magdaleny Grzebałkowskiej. Od kilku lat powstaje także fabularyzowany dokument „Z wnętrza” Tomasza Szwana, Cezarego Grzesiuka i Grzegorza Jóźwika. Jak widać, urodzaj na Beksińskich trwa i aż się prosiło, by historię tej niezwykłej rodziny, naznaczonej tragicznym fatum, złożyć tylko i wyłącznie z zachowanych po niej obfitych archiwaliów. Tym właśnie jest film „Beksińscy. Album wideofoniczny”.

Jeśli ktoś spodziewa się, że dokument będzie stanowił polemikę z nagradzaną fabułą, pomylił adres. Film Borchardta w wielu swoich fragmentach wręcz dubluje się z filmem Matuszyńskiego, pokazując mimochodem, jak świetna robota...

5637

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Już czekam na premierę i na wędrówkę przez kina. Po prostu fabuła, książki, własne wspomnienia tamtych czasów zaostrzyły apetyt na składany dokument. Ustawiam się kolejce do kina.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]