Reklama

Wilno, 1913

Wilno, 1913

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Ta fotografia nie wali obuchem, nie wkręca się we mnie z ogromną siłą. Wycinek kaprawego muru, urywek daszka wyłożonego dachówką i czarny otwór okna, w którym najpierw nie można niczego dostrzec. Żadnej historii, brak wydarzeń. Pierwszą reakcją jest milczenie.
Fotografia Jana Bułhaka z kolekcji Wojciecha Nowickiego
T

To będzie mgławica cytatów, bo bez cytatów niepodobna zrozumieć, co się pod tym zdjęciem nawarstwiło. Najpierw znana sekwencja wydarzeń: Jan Bułhak zaczyna fotografować aparatem żony, bo własnego jeszcze nie ma; jest rok 1905. W 1911 r. zostaje zatrudniony w Wilnie jako fotograf miejski, ma stworzyć dokumentację miasta. Zakłada pierwszy zakład fotograficzny, zaczyna wędrówki po mieście i intensywne fotografowanie. Urszula Czartoryska z godną pozazdroszczenia precyzją i spokojem tak opisuje te pierwsze lata: "triumf artystyczny osiągnął Bułhak już na początku twórczości: w dokumentacji Wilna (ok. 1300 zdjęć, 1912-1919). Ową zorkiestrowaną całość (panoramy, detale, ujęcia w obramieniu pierwszego planu, ujęcia harmonii światła, muru i drzew) Bułhak od tamtego czasu kontynuował przez dziesięciolecia".

A więc, mówi Czartoryska, rzeczy najbardziej twórczych,...

8488

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]