Reklama

Oczyszczenie

Oczyszczenie

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Na pewno ktoś napisze biografię Jana Lechonia, choć, co prawda, żeby to zrobić, piszący musiałby mieć niezłe przygotowanie, żeby wyznać się w labiryntach polityki Drugiej Rzeczypospolitej.
J

Jan Lechoń pojawił się jako poeta prawie równocześnie z wybuchem niepodległości w 1918 roku, kiedy jako siedemnastoletni poeta recytował swoje wiersze w warszawskiej kawiarni “Pod Pikadorem". Lechoń to pseudonim, zgodny z patriotyzmem poety, który wywodził się wprost ze sztuk Wyspiańskiego i napisał “Karmazynowy poemat" (1920). W rzeczywistości nazywał się Leszek Serafinowicz, co oznaczało pochodzenie ormiańskie, kupieckie, następnie drobnourzędnicze. Rocznikiem urodzenia (1899) był rówieśnikiem pokolenia legionistów Piłsudskiego i od początku ich przyjacielem oraz kumplem. Otoczony aurą swojej sławy, ten poeta “Skamandra" miał też opinię najdowcipniejszego człowieka w Warszawie i błyszczał w literackich kawiarniach stolicy. Jego legenda uformowała się wcześnie i nie bez związku z nią była posada dyplomatyczna attaché kulturalnego ambasady polskiej w Paryżu. Lechoń był...

4975

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]