Reklama

Początek legendy

Początek legendy

13.09.2015
Czyta się kilka minut
Młodym niesłychanie trudno wyobrazić sobie epokę, w której działał. A życie Giedroycia trwało długo i był on człowiekiem kilku epok.
Fot. dzięki uprzejmości portalu www.KulturaParyska.com
B

Był bardzo aktywny już w międzywojennym Dwudziestoleciu. Pierwszy raz usłyszałem o nim, kiedy przyjechałem do Warszawy w latach trzydziestych: Stefan Napierski, poeta i redaktor „Ateneum” powiedział mi, że w ministerstwie rolnictwa jest młody urzędnik, bardzo przyjazny młodym poetom, i warto się z nim skontaktować. Redagowany wtedy przez Giedroycia „Bunt Młodych” to kolejny temat: dziwne pismo, warte wspomnienia, a nawet studiów, bo usytuowane z dala od utartych ścieżek i podziałów politycznych, przez całe Dwudziestolecie bardzo trwałych, choć sam Giedroyc zaliczał się niewątpliwie do nurtu piłsudczykowskiego.

Jego aktywność w czasie wojny, wstąpienie do Brygady Karpackiej, udział w walkach w Afryce, działalność w ośrodku oświatowym armii polskiej – przygotowywały do świata, który nastąpił po Jałcie. Wyobrażenie sobie skali zmiany, która nastąpiła w 1945 roku, jest dziś niemal...

8723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]