Reklama

Oczekiwanie

Oczekiwanie

27.11.2006
Czyta się kilka minut
W Adwencie przypominamy, że w historii - ­jeśli nie powszechnej, to przynajmniej w historii naszego kręgu cywilizacyjnego - nastąpił jakiś punkt zwrotny i nic już nie będzie takie samo jak przedtem. Na drugim biegunie pojawia się jednak myślenie o przyszłości. W obu przypadkach mowa jest o oczekiwaniu. Ale tak jak polska gramatyka zna trzy czasy, tak w myśleniu religijnym istnieją trzy, a nie tylko dwa, rodzaje oczekiwania.
N

Najpierw myślimy o oczekiwaniu historycznym. To nic innego jak przypomnienie, że w przeszłości urodził się Jezus z Nazaretu. Taki fakt, rozpatrywany sam w sobie, nie ma wielkiego znaczenia. Na narodziny Jezusa, oprócz jego najbliższych, nikt nie czekał. Wprawdzie naród żydowski, w oparciu o proroctwa spisane przez charyzmatycznych krzewicieli odnowy religijnej, rozwinął ideę mesjanizmu, ale swoich nadziei nie związał z Jezusem. Krótkie, ziemskie życie Mistrza z Nazaretu było niczym elektroniczny impuls na ekranie radaru. Zaświeciło i zostało dostrzeżone tylko przez tych, co uwierzyli. Dla innych pozostało zamkniętym rozdziałem historii.

Oczekiwanie eschatologiczne jest drugim wymiarem Adwentu, ale sprawia ono więcej kłopotu niż pierwsze. Słuchacze Jana Chrzciciela i Jezusa żyli nadzieją na wypełnienie się proroctw i przywrócenie Królestwa Izraela. Po odejściu...

3205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]