Reklama

Obca osoba

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Rozmawiamy już dostatecznie długo. Spytam prosto z mostu, czy tamten ją kochał. Raz kozie śmierć.
S

Spuszcza oczy. Więc tak. Przez chwilę patrzy na równo przystrzyżony trawnik. Słońce gra w jej jasnych włosach. Jest drobna, bardzo delikatna. W myślach porównuję ją do porcelanowej laleczki, którą można skrzywdzić przez nieostrożność. Może nie trzeba było pytać?
– Czy to była miłość? – Podnosi powoli oczy. – Tak, ale dziecięca. Przynosił kwiatki, chodził za mną. Szkolna sympatia. Znam go dobrze. Kiedy dzwoni, nie musi dużo mówić. Czuję, jak mu jest.
– I jak mu jest?
– Bardzo się boi. Pytam go: „Po co to robisz?”. Błagam: „Rzuć karabin, wracaj do domu”.
– A on?
– Nie chce. Myśli, że Ukraina potraktuje go jak terrorystę, że go rozstrzelają na miejscu. Potem długo opowiada, jak walczy: „Bronię naszego miasta”, mówi. „Przed kim?”, pytam. Wtedy milczy.
Ich miasto to Sławiańsk. Od tygodni zajęty przez separatystów. Teraz otoczony pierścieniem przez...

3235

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]