Reklama

Obca?

Obca?

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Św. Marek określa w ewangelii bezimienną kobietę, proszącą o uzdrowienie córki jako Greczynkę, Syrofenicjankę z pochodzenia (Mk 7, 26). Poznajemy zatem dość dokładne dane o jej kulturze - hellenistycznej - i narodowości: Fenicjanka z Syrii (w odróżnieniu od filistyńskich mieszkańców Kartaginy i Libanu). Mateusz, który wyraźnie poszerzył pierwotną wersję Marka, określił ją kategorią niestosowaną już w czasach Jezusa: Chananejka (por. Mt 15, 21-28).
W

Wspólne obu wyrażeniom jest zaakcentowanie, że to kobieta innej wiary, politycznie i kulturowo obca. Również miejsce spotkania z Jezusem wskazuje na główny temat perykopy: “okolice Tyru i Sydonu" (Mk 7, 24), a więc obszar obcego kraju, dla Żydów niemal synonim miasta pogańskiego. Niedwuznacznie Marek wskazuje więc na kwestię konfliktów między chrześcijanami pochodzącymi z judaizmu i tych z obcych narodów i religii, zapewne podstawową dla istnienia gminy, dla której pisał.

Perykopy poprzedzające spotkanie Syrofenicjanki z Jezusem mówią o Jego dyskusjach z faryzeuszami i nauczycielami Pisma o przepisach Prawa, dotyczących czystości i nieczystości. To inne podejście do tego samego tematu. Jezus bowiem - w teologicznej wizji Marka - opuszcza kraj i naród, charakteryzujący się rytualną czystością, idzie natomiast do kraju nieczystego. Spotyka tam kobietę, “której...

5239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]