Reklama

O wielu takich, co chcieli ukraść telewizję

O wielu takich, co chcieli ukraść telewizję

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Jeszcze trzy miesiące temu PO i PiS szły do wyborów, głosząc konieczność likwidacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Miał to być element symbolicznej i faktycznej naprawy państwa. Dziś Platforma broni status quo, a jej posłanka z trybuny sejmowej sugeruje, że sytuacja w KRRiT oraz w mediach publicznych nie jest taka zła. Z kolei PiS utrzymuje, że może uleczyć media z choroby upartyjnienia mając za pomocników LPR i Samoobronę. Zupełnie jak w programie Nie do wiary.
O

Obietnica odpartyjnienia mediów publicznych była dla wyborców ważna. Ponieważ zarządy spółek są wybierane przez rady nadzorcze, a te z kolei wybiera KRRiT, warunkiem koniecznym, choć niewystarczającym do wypełnienia obietnicy, była zmiana obecnego składu Krajowej Rady.

Mydlenie oczu

Dziewięcioosobową Radę powołano do życia w 1992 r. Równowagę sił miało gwarantować wybieranie jej członków przez Sejm, Senat i Prezydenta na sześcioletnie kadencje, które nie wygasały jednocześnie, lecz co dwa lata. Jednak system się nie sprawdził: przez osiem z ostatnich trzynastu lat rządy sprawował SLD, a przez dziesięć lat prezydentem był Aleksander Kwaśniewski. Ostro walcząca o władzę w mediach lewica zdobyła więc w obecnej KRRiT siedem miejsc, pozostawiając po jednym dla PSL i prawicy. Choć z czasem, na skutek ostatnich wyborów, przewaga...

8484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]