Reklama

Dolnośląski bajpas

Dolnośląski bajpas

05.02.2007
Czyta się kilka minut
Prof. Zbigniew Religa, ceniony kardiochirurg, jako lekarz był w komfortowej sytuacji. I on, i jego zagrożeni pacjenci byli gotowi na każde ryzyko. Jako minister ma dużo gorzej. Skuteczne środki leczenia systemu ochrony zdrowia są zbyt radykalne, by zyskiwać społeczne poparcie, natomiast w cenie są populizm i zaniechanie. Mordercze dla systemu, ale przynoszące chwilowe zyski polityczne.
rys. M. Owczarek
G

Gdy komornik zajął całe konto bankowe wrocławskiego Akademickiego Szpitala Klinicznego, co w praktyce oznaczało zam­knięcie szpitala najdalej za dwa tygodnie, zrozpaczeni rodzice dzieci leczonych w klinice hematologii zorganizowali konferencję prasową. Na kolanach posadzili chore na raka dzieci. Osłabione, wymizerowane, bez włosów, które straciły przez chemię. Takiego nagromadzenia ludzkiego nieszczęścia, jak to mówią prości ludzie, "nie idzie wytrzymać", więc wystarczyło, by któreś z dzieci powiedziało jedynie: "my po prostu chcemy żyć", a łzy popłynęły nie tylko po twarzach rodziców, ale i zgromadzonych dziennikarzy.

Minister Religa skomentował, że nie powinno się epatować widokiem dziecięcej tragedii, i w pewnym sensie ma rację, bo na pewno nie poprawiło to psychicznej kondycji pacjentów. Jednak w sytuacji, gdy ma się do wyboru wstrząsający pokaz albo...

7231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]