Reklama

Ładowanie...

Choroba z nawrotami

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Mamy kolejny kryzys w ochronie zdrowia. Właściwie kryzysy w tej sferze to nasza specjalność, ale tym razem ich liczba stworzyła nową jakość. Nasza składka na Narodowy Fundusz Zdrowia może stać się Funduszem Wspierania Komorników.
P

Po sześciu latach nieustannego reformowania służby zdrowia mamy niestety dużo negatywnych doświadczeń oraz niepełną i nieuporządkowaną wiedzę o skutkach ciągle zmienianych mechanizmów. Jedynym zaś poważnym sukcesem jest fakt, że ten system jeszcze się nie rozpadł, co po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nam groziło.

Echolalia

W pewnym sensie znaleźliśmy się w punkcie wyjścia. Powszechna zgoda panuje jedynie co do zasadniczych dla systemu pytań, niestety tych samych, które zadawaliśmy sobie przed 1999 r., kiedy rozpoczęliśmy reformę. Ich niepełna lista mogłaby wyglądać tak: z jakich źródeł ma być finansowana ochrona zdrowia: z budżetu czy ubezpieczeń? czy system ma być scentralizowany czy zdecentralizowany? czy ubezpieczyciel publiczny ma być monopolistą? czy dopuszczamy prywatyzację publicznych szpitali? czy publiczne zakłady...

9200

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]