Reklama

O Polsce

O Polsce

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Jeśli ktoś z Państwa nie przeczytał w poprzednim numerze „Tygodnika” felietonu Szymona Hołowni, niech jak najszybciej to zrobi.

​Hołownia prowokuje do refleksji nad stanem ducha Rzeczypospolitej. I chociaż – jak w tym wydaniu zauważa Zuzanna Radzik – „Teatr Pożar w Burdelu więcej wam powie o Polsce niż wszystkie gazety razem wzięte”, to gazety (także nasza) o Polsce pisać nie przestaną, bo taka jest ich natura.
I biskupi... Kardynał Kazimierz Nycz w kazaniu wygłoszonym podczas warszawskiej procesji Bożego Ciała powiedział, że „nie wystarczy zawiesić spory na czas przyjazdu papieża i młodzieży z całego świata”. Wierzących (mówił przecież do uczestników procesji) wezwał do tego, by zaczęli „po nowemu rozwiązywać poważne ludzkie sprawy, tak jak przystoi ludziom, którzy do życia, do rodziny, do pracy idą od ołtarza Eucharystii”. Powiedział też o możliwości „nowego początku”, do którego dobrą okazją może być „czas zbliżających się uroczystości”.

Nie wiem, jak będzie wyglądał „nowy początek” – jeśli...

4345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jest w polskiej polityce jedna osoba, która doskonale potrafi nastawiać jednych przeciw drugim, podburzać nastroje, ciągnąć za sznurki marionetek w KPRM, Pałacu Prezydenckim i robić jedną, wielką rozp... w naszym kraju. Nie przeszkadza to jednak, aby ta osoba, za aprobatą Kościoła, "występowała" w czasie mszy świętych. Poza tym, PAD, jak i pani Premier - przecież oni zwyczajnie kłamią. Kłamali w wyborach, kłamią obecnie. A'propos wysokiego poparcia - przykład z mojej rodziny : mój wujek powiedział, że głosował na PAD'a, bo ten obiecał wcześniejszą emeryturę. Więc takie to poparcie. Jeśli obiecam ludziom, że sprawię, że będą piękni, młodzi i bogaci, ci na mnie zagłosują. Tak będzie. To, co wyprawia obecna władza, strasznie mnie boli. Myślałem sobie, że politycy powinni mieć w sobie jakąś, choć namiastkę odpowiedzialności za wypowiadane słowa. Chociaż trochę. Chociaż trochę przyzwoitości.

Ksiądz Redaktor pokłada nadzieję w mediacjach Kościoła? Osobiście nie jestem takim optymistą. Hierarchowie, a także pomniejsi wielebni zrobili w ostatnich czasach wiele dla podzielenia społeczeństwa. Robią to nadal. Myślę, że od uderzenia się we własne piersi mogliby nasi arcy... i inni rozpocząć proces odnowy. Nie widzę innego sposobu.

PAD i pani Szydło solennie obiecywali, między innymi, rychłe: -500zł na KAŻDE dziecko -obniżenie wieku emerytalnego -pomoc frankowiczom -podwyższenie emerytur (o 200zł) -podniesienie kwoty wolnej od podatku (do 8000zł) Żadne z powyższych nie zostało wprowadzone, a nawet nie zanosi się na to. Pomijam kwestię TK, to może być dla wielu rodaków niestety zbyt trudne lub mają to gdzieś. Wobec tak oczywistych nierzetelności, jak wytłumaczyć b. wysokie zaufanie do pana Dudy i pani Szydło? Prawdopodobnie będziemy musieli przejść przez czyściec załamania gospodarczego i ograniczenia swobód (w internecie, mediach, kontaktów z zagranicą), aby ta ufna część rodaków przejrzała na oczy.

Skąd te żale o nie wprowadzenie niższego wieku emerytalnego? Przecież to jest największy zysk z niedotrzymania obietnicy wyborczej. Obniżenie wieku będzie masakrą dla finansów publicznych, jak można nie rozumieć tak dobrze i wielokrotnie tłumaczonej sprawy!?

Nie chodzi tutaj o żadne żale, tylko o to że PiS tą obietnicą mógł nakłonić część wyborców do oddania w wyborach parlamentarnych głosu na tę partię; gdyby tej obietnicy nie złożył to mógłby uzyskać gorszy wynik. Wynika stąd, że nie można uznać, iż wynik uzyskany podczas wyborów odzwierciedla poparcie Polaków dla obecnych działań PiS.

Ujęła to Pani bardzo precyzyjnie

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]