Reklama

O nauczaniu religii w szkole

O nauczaniu religii w szkole

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Katecheta ma przekazywać wiedzę, ale nie powinien się wdzierać w intymny obszar wiary. Wystarczy, że będzie jej świadkiem, wystrzegającym się manipulacji.
Z

Zaczyna się rok szkolny, więc my znów o katechezie w szkole. Choć na ten temat już powiedziano wszystko – my znów. Bo fakt, że powiedziano, nie znaczy, że problemów nie ma. Choćby ten, dość istotny: czy lepiej w szkole, czy w salkach przy kościele, jak w czasach PRL-u. O tej drugiej opcji marzą w skrytości ducha nawet niektórzy katecheci. Udręczeni borykaniem się z młodzieżą w szkolnych klasach, wyczerpani koniecznością utrzymania uwagi uczniów przez dwie godziny z rzędu, lekcjami wcześnie rano (uczniowie zaspani) albo na końcu szkolnego dnia (uczniowie zmęczeni) – marzą o autonomii na własnym terenie oraz o uczniach, którzy na lekcje przychodzą z przekonania i własnej, nieprzymuszonej woli. Złudzenia... Kto wtedy uczył religii, wie, że wymuszony przez reżim system daleki był od ideału. Choć rzeczywiście obawa, że za tydzień uczniowie mogą się nie zjawić,...

4263

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]