Reklama

NOWY ŚWIATOWY CHAOS

NOWY ŚWIATOWY CHAOS

31.03.2014
Czyta się kilka minut
Niewykluczone, że Rosja usiłująca utrzymać wpływy na Ukrainie zostanie zmuszona do tego, aby oddać Chinom część wpływów na własnym terytorium.
Fot. Sergei Ilnitsky / AP / EAST NEWS
N

Najpierw bardzo chcieliśmy wierzyć w koniec historii. Po upadku muru berlińskiego daliśmy się ponieść fali optymizmu. Pragnęliśmy, żeby wolny rynek uczynił nas wreszcie zamożnymi, a liberalna demokracja pozwoliła naprawdę wybierać – spośród kandydatów, ale także to, czy w ogóle chcemy oddać głos. Kiedy Fukuyama ogłosił, że rynkowo-demokratyczny model rozwoju dowiódł swojej wyższości nad rywalami i że to jedynie kwestia czasu, zanim cały świat stanie się rynkowo-demokratyczny, odetchnęliśmy z ulgą. W końcu Fukuyama zapewniał też, że liberalne demokracje nie prowadzą ze sobą wojen.
Optymizm szybko jednak stał się umiarkowany. Rosję ogarnął chaos. Cały świat zobaczył w telewizji, a potem na ekranach kin, jak w Somalii oddziały lokalnych watażków zestrzeliły amerykański helikopter. Rozpad Jugosławii przyniósł kilka lat brutalnej wojny. W XXI wiek weszliśmy, obserwując płonące wieże...

10683

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]