Reklama

Ładowanie...

Nowy portret Sisi. Anita Piotrowska o filmie "W Gorsecie"

06.03.2023
Czyta się kilka minut
W filmie austriackiej reżyserki Elżbieta Bawarska wymyka się obrazowi anarchizującej trzpiotki, znudzonej dworską etykietą. A najsłynniejsze zdrobnienie w ogóle nie pada.
Kadr z filmu „W gorsecie” / M2 FILMS
W

W XX wieku, na długo przed księżną Dianą, stała się własnością popkultury, eksploatowaną przez kino, telewizję, scenę, modę i przemysł pamiątkarski. Chciałoby się zapytać, ile z Elżbiety Bawarskiej ostało się w tych przedstawieniach. Jedno jest pewne: austriacka cesarzowa nie miała klawego życia.

Teraz, równolegle z banalnym miniserialem na Netfliksie, jej obraz dekonstruuje film „W gorsecie”. Historycy zgrzytają zębami, ale reżyserce i scenarzystce Marie Kreutzer w ogóle nie chodziło o biografię, fresk z epoki Habsburgów ani – wbrew tytułowi – o film kostiumowy.

Tylko z takim nastawieniem można w pełni docenić nowy portret Sisi, choć owo zdrobnienie w ogóle z ekranu nie pada. Czterdziestoletnia monarchini odrywa się od wizerunku ślicznej i chimerycznej die Kaiserin, idealnie upostaciowionej ongiś przez Romy Schneider. Ponadto film przemilcza bądź przeinacza...

7453

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]