Reklama

Nowe „Lekcje czytania”

30.06.2014
Czyta się kilka minut
il. Zalley / Public Domain
1

1. Jedną z największych przeszkód uniemożliwiających nam rozwijanie lekturowych pasji jest przeświadczenie, że sama czynność czytania jest czymś naturalnym. Wszak wiadomo, że powinniśmy czytać książki. Wiadomo, że w ten sposób możemy zdobyć wiedzę na temat świata. Wiadomo też, że dzięki lekturze możemy rozwijać nasze zdolności poznawcze. Możemy zmieniać nasz stosunek do rzeczywistości i innych, kształtować uczucia, wyrażać je, gromadzić językowe narzędzia, za pomocą których nasza pamięć przechowuje ślady przeszłości. O tym, co oczywiste, zapominamy jednak najszybciej.
Poza tym, gdybyśmy poddali analizie każdy z wymienionych efektów lektury, okazałoby się, że te same lub podobne rezultaty przynoszą inne formy działania: obcowanie z muzyką, sztukami wizualnymi, nauką etc. Na czym zatem polega wyjątkowość czytania, dlaczego jest ono tak ważne, wręcz nieodzowne, jeśli zależy nam,...

5129

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]