Reklama

Lekcje czytania z...

Lekcje czytania z...

13.10.2009
Czyta się kilka minut
"Lekcje czytania z..." to pomysł na wspólne czytanie literatury. Proponujemy serię spotkań dla licealistów, podczas których będą mieli sposobność poznać profesorów uniwersyteckich, pisarzy, eseistów, filozofów, wydawców. Wszyscy oni spróbują pokazać, jak czytają ważne dla nich teksty i jak można o nich dyskutować.
Lekcje czytania /rys. Marcin Wicha
D

Debata o polonistyce, która toczyła się na łamach "Tygodnika Powszechnego" przez kilka miesięcy, ujawniła wiele problemów, z jakimi borykają się uczniowie i nauczyciele. W tekście, który zainicjował dyskusję, Paweł Próchniak argumentował, że polonistyka powinna uczyć przede wszystkim interpretacji, winna kształtować umiejętność czytania i rozumienia tekstów. Nie tylko tekstów literackich, ale także wszystkich tekstów kultury, z jakimi młodzi ludzie spotykają się każdego dnia.

Debaty tego rodzaju często kończą się impasem. Owszem, ich uczestnicy diagnozują problemy i sugerują rozwiązania, ale te ostatnie nie mają żadnego przełożenia na realia instytucjonalne. Zmiany w programach szkolnych i uniwersyteckich to jedno. Ale potrzebna jest także zmiana w nastawieniu ludzi, którzy zajmują się polonistyką na co dzień. Właśnie dlatego postanowiliśmy zainicjować...

4208

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]