Reklama

Ładowanie...

Nowe datowanie Całunu

Nowe datowanie Całunu

25.04.2022
Czyta się kilka minut
Wikimedia Commons
W

Włókna lnu, z którego utkany został Całun Turyński, pochodzą z czasów Jezusa – twierdzi włoski krystalograf Liberato De Caro. Jego zespół zbadał próbki z Całunu metodą szerokokątnego rozpraszania promieni rentgenowskich, która pozwala analizować naturalny proces starzenia się celulozy, spowodowany przez temperaturę i wilgotność otoczenia. Włoch w rozmowie z dziennikarzami przyrównał włókna lnu do spaghetti, które łamie się, poddane przypadkowym wstrząsom. Długość nitek staje się w ten sposób miarą czasu.

To kolejna odsłona fascynującego meczu między sceptykami a entuzjastami hipotezy głoszącej, że Całun jest płótnem, w które owinięte było ciało Chrystusa. Wspiera ją odciśnięty wizerunek mężczyzny torturowanego w podobny sposób jak Jezus (do dziś nauka nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, jak powstał). A podważa m.in. radiowęglowe datowanie z 1988 r., które określiło wiek Całunu na 700 lat (udokumentowana historia płótna sięga XIV wieku).

Kościół przezornie nie wypowiada się na temat autentyczności tej wyjątkowej relikwii. Z jednej strony sprzyja jej kultowi, a z drugiej – chętnie poddaje płótno badaniu przez naukowców. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]