Reklama

Noc paschalna

Noc paschalna

14.02.2015
Czyta się kilka minut
Noc, w której zginęło wszystko, co pierworodne i co należało do Egiptu, była trzecią i ostatnią z plag ciemności.
P

Po pladze szarańczy, kiedy czarna od niej stała się ziemia, i po pladze ciemności tak gęstej, że można było ją dotykać, przyszła plaga śmiertelnej nocy. Dla Egipcjan ciemność oznaczała chaos, śmierć, ślepotę. Dla Izraelitów niosła przerażenie, zniszczenie, uwięzienie, ale też wybawienie. Dlatego ta noc zostaje upamiętniona świętem Pesach, które każe pamiętać o tym dramatycznym wydarzeniu. Słowo pesach pochodzi od słowa „skok, przeskok”, gdy to Bóg, sam przeskakując czy omijając domy pomazane krwią baranka, atakował Egipcjan. Tej nocy jednocześnie ugodzony został pierworodny faraona i dopiero co urodzone koźlątko. Żydom nakazał Pan skryć się w swoich domach i czekać na koniec pomoru. Padali zarówno szlachetni, jak i grzeszni. Bez różnicy, jakby kara spadała na ludzi nie za to, kim są, ale za to tylko, do jakiego plemienia czy narodu należą.
Bóg objawił się jako...

3253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]