Reklama

Nim nadejdzie matriarchat

Nim nadejdzie matriarchat

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Feminizmowi i Kościołowi grozi to samo: że pozostaną w nich tylko kobiety działaczki. Oderwane od rzeczywistości i zamknięte w oblężonych twierdzach nietolerancji.
G

Gdybym miał, co zresztą mało prawdopodobne, wznieść toast na cześć religii, piłbym go i za papieża, ale najpierw i przede wszystkim na cześć wolności sumienia, a dopiero potem za papieża” – powiedział kardynał John Newman.
Ks. prof. Alfons Skowronek, słynny polski teolog, tak skomentował te słowa: – Marzyłbym o tym, żeby wszyscy ludzie, mężczyźni i kobiety, uwierzyli w wolność swych sumień.
Dlaczego mówię o sobie „feministka katoliczka”? Feministka, bo przeszkadza mi zarówno patriarchalizm, jak matriarchat. Jedno i drugie zakłada podległość, a ja chcę, by mężczyzna i kobieta, choć ze względów biologicznych i kulturowych różni, byli partnerami. W domu, w pracy, na ulicy, w polityce i działalności społecznej. Jestem katoliczką, więc wierzę, że Bóg dał mi wolność i wybór.
To, co głosi Skowronek (rocznik 1928), zwolennik kapłaństwa kobiet i rzecznik prawdy o...

16029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]