Reklama

Ładowanie...

Sprzątanie z przerwą na bunt

06.12.2011
Czyta się kilka minut
Dostrzega nierówności, ale je akceptuje; widzi dyskryminację, ale odżegnuje się od feminizmu; tęskni za związkiem partnerskim, ale tkwi w tradycyjnym - czy taki jest skrócony rys statystycznej Polki?
/ rys. Joanna Grochocka
O

Od ich ślubu do pojawienia się jej głośnej autobiografii minęły 42 lata. Wystarczająco dużo, by naokoło zmieniła się rzeczywistość.

Najprościej napisać tak. Oto mamy 24 proc. kobiet w Sejmie (na listach było więcej, ale zostały wycięte przez mężczyzn); pierwszą w historii panią marszałek (co prawda kosztem ważnej funkcji ministerialnej, ale zawsze); 30 proc. pań w Prezydium Sejmu (jeszcze nigdy nie było tak dużo); cztery ("Na pewno cztery?" - pan premier, przedstawiając swój nowy gabinet, musiał się chwilę zastanowić) na stanowiskach ministerialnych.

Do tego sukces Kongresu Kobiet (wyrażający się choćby podpisaniem ustawy kwotowej), niemal ciągła obecność tematyki równościowej w mediach i głośna autobiografia pozostającej do tej pory w cieniu żony legendarnego przywódcy. Pogoda dla kobiet.

Ale jak ta pogoda zmieniła się w ...

17415

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]