Reklama

Ładowanie...

Nigdy nie zagaśnie

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Napatrzył się w młodości Aleksandr Nikołajewicz, jak sąsiad sadysta bije chłopów i traktuje na równi z nierogacizną, napatrzył!
N

Nauki za granicą pobierał? A jakże! Pobierał! Od tego wszystkiego poprzekręcało mu się w głowie. Chciał reform, oświecenia! To wszystko jest może i dobre, ale przesadzać nie należy. A Radiszczew, moi drodzy, przesadził. Nie dość, że to wszystko spisał, pod mylącym zresztą, turystycznym tytułem „Podróż z Petersburga do Moskwy”, to jeszcze wydał.
Co to się działo! Ludzie wyrywali sobie dzieło z rąk. Suto płacili nawet za wypożyczenie na pół godziny. Czytali z wypiekami na policzkach i w duchu potępiali autora, aż sprawa doszła do mateczki Katarzyny, która, co by nie mówić, czytać lubiła. Zagniewała się caryca, kazała odszukać autora (bo wydać książkę wydał, a podpisać się zapomniał). Znaleźli go, a jakże! „Buntownik, gorszy od Pugaczowa! Chciał uczynić republikę na Rusi” – powiedziała Katarzyna i kazała oddać Radiszczewa katu. Ulitowała się potem i posłała go na Syberię. Siedział...

3748

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]