Reklama

Nieużyteczni jak Eucharystia

Nieużyteczni jak Eucharystia

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Kiedy odbywał się jubileusz biskupa, miejscowy ksiądz przemawiając w imieniu zgromadzonych mówił: "jesteś nam ojcem, pasterzem, jesteś dla nas starą małpą.
fot. ks. F. Filipiec
B

Był rok 1998. W Rzymie siedzieliśmy z afrykańskimi misjonarzami w moim generalskim biurze. Oni trzej i ja. Nasz zakon nie ma wielkiego misyjnego doświadczenia: stosunkowo od niedawna jedna, niewielka misja w Rwandzie. W czasie wojny nasi misjonarze musieli ten kraj opuścić. Przeżyli tam rzeczy straszne. Teraz zbierali się do powrotu. Z przełożonym misji byliśmy w Rwandzie, żeby się zorientować w sytuacji. Był tam już także ks. Zdzisław, psycholog, który zajął się pomaganiem ludziom w dochodzeniu do psychicznej i duchowej równowagi. Pozostali się przygotowywali.

Doświadczenie wojny w Rwandzie pokazało, że w Afryce trzeba być przynajmniej w dwóch państwach. Wtedy, w razie konieczności, można czasowo wycofać ludzi nie - jak było tym razem - do Europy, ale do innego afrykańskiego kraju. Mówiliśmy więc o powrocie do Rwandy i o konieczności stworzenia drugiej...

23099

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]