Reklama

Niespodzianka

Niespodzianka

25.03.2014
Czyta się kilka minut
Człowiek się naczytał nieco o słowach ważnych dla narodów świata.
O

Oto ogólnie ujęty południowiec, tak przynajmniej schematyzuje go literatura podróżnicza, mówi często „maniana”. Maniana jest jego sposobem na komfort. Ludy dalekiej północy sporo rozmawiają o śniegu. By rozmowy Eskimosów nie szły na manowce, mają oni na podorędziu sto śnieżnych słów, precyzujących, co sypie, a co zalega. Wiadomo. Weźmy takie słowo „gristla”. Gristla tłumaczy się, rzecz jasna, i na nasze, ale brzmi zupełnie niezrozumiale, jest to bowiem „śnieg głęboko smażony”. Takiego śniegu u nas nie ma. Cokolwiek to jednak znaczy, znaczy, że zjawisko zostało nazwane i oswojone, ale popatrzmy lepiej na siebie, bo oswajanie to nie jest nasza specjalność. Naszą specjalnością jest zdziczanie.
Zewsząd słychać narzekanie, że słowem prawdziwie osadzającym człowieka w dzisiejszej polszczyźnie jest kraczący wulgaryzm. Ludzie wplatają go w dukt zdania bez żadnego opamiętania, co...

3389

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]