Reklama

Nie udawajmy, że pandemii nie ma

11.07.2022
Czyta się kilka minut
Epidemiolog: Udziela się nam zmęczenie obostrzeniami i w ogóle tematem pandemii. Tymczasem ten wirus jest, będzie i może się wzmocnić szybciej, niż zdążymy się zorientować. Ja niczym tu nie straszę: tak działa biologia.
Mobilny punkt pobrań w Poznaniu, Fot. Łukasz Gdak/East News
M

Maciej Müller: Na jakim etapie jest obecnie fala epidemiczna w Europie?

Rafał Halik, epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego: Pojawienie się nowych wariantów wirusa Omikron powoduje, że SARS-CoV-2 nadal atakuje. W sytuacji okrojonego testowania najlepszym instrumentem pomiaru skali problemu jest liczba przyjęć pacjentów z COVID-19 na oddziały intensywnej terapii – a te rosną w wielu krajach Europy Zachodniej, szczególnie w Niemczech, Francji i Włoszech. Warto wspomnieć, że kraje te mają wysoki odsetek zaszczepionych i „wychorowały się”, a więc powinny mieć jeszcze „zapas odporności grupowej”. Mamy też lato, czyli sezon, który zazwyczaj wyciszał dynamikę zakażeń SARS-CoV-2, ale nie w tym roku. Należy więc oczekiwać, że na jesieni, wraz ze stłoczeniem osób w zamkniętych pomieszczeniach, może dojść do jeszcze większego spiętrzenia zachorowań.

Z...

6081

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ochrona-zdrowia-20795

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]