Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Negatyw światłem rzeźbiony

Negatyw światłem rzeźbiony

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Z pracą archeologa porównuje Lewczyński swoją twórczość artysty fotografika. Archeologią fotografii nazywa działania, które pozwalają odkrywać, badać i komentować zdarzenia, fakty i sytuacje rozgrywające się w przeszłości. Artysta chce wejrzeć w przeszłość, by choć na chwilę wejrzeć w prawdę.
"

"Niemożność poznania Nieznanego zmusza nas do bliższego i dalszego przybliżania prawdy. Ta pulsacja stanowi istotę wielu badań archeologicznych, a rytm przypomina oddech lub uderzenie serca".

Jerzy Lewczyński

W przeszłości bowiem ma ona swe prześwity, tam skrywa się to, co było i - przez fakt, że jest do ogarnięcia jeśli nie pamięcią, to wyobraźnią - co jest jeszcze na wyciągnięcie ręki, choć niewyraźne, zatarte, tajemnicze.

Na początku lat 70. artysta prezentuje pierwsze prace stworzone z użyciem starych negatywów i odbitek wykonanych przez innych (często anonimowych) autorów. Wówczas powstają “Negatyw znaleziony na ulicy", “Nasze powiększenie - Nysa 1945", “Tryptyk znaleziony na strychu" otwierający kontynuowany po dziś dzień cykl “Negatywy".

Pierwsza praca to wykonany w studio portret elegancko ubranej...

6736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]