Reklama

Utajone

Utajone

04.06.2012
Czyta się kilka minut
Lewczyński powiada, że ocalać trzeba wszystko, całą pamięć, nawet w najbardziej niepozornym jej przejawie.
Z cyklu "Negatywy", 1975 r. Jerzy Lewczyński/ Muzeum w Gliwicach
K

Kupiłem kiedyś w Krakowie aparat. To była agfa z lat 50. w znakomitym stanie. Miała futerał skórzany, wewnątrz ktoś kulfonami wypisał nazwisko i adres w Holandii; dziwne są losy rzeczy, ich wędrówki, myślałem na widok tych mozolnych liter. Wewnątrz aparatu wciąż tkwił naświetlony film, sprawdziłem, że wyszedł z produkcji wiele lat temu. Myślałem o obrazach, jakie nadal przechowuje ta taśma.

Trwanie obrazów utajonych, niewywołanych, do dziś ma nade mną władzę. A jaką dopiero musiało miewać nad ludźmi, kiedy fotografia była młodsza, bardziej tajemnicza, nie do końca poznana? Douwe Draaisma w „Machinie metafor” przytacza amerykańskiego przyrodnika i fotografa, Johna Drapera, który w 1878 r. „dostrzegł analogię między fotografią a mózgiem. To, że wszystkie wrażenia zmysłowe pozostawiają trwały ślad, odpowiada – według niego – (...) trwaniu, pojawianiu się, wygasaniu wrażeń na...

17674

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]