Reklama

Nawet psy uciekały

Nawet psy uciekały

21.01.2013
Czyta się kilka minut
W Polsce ukazała się książka „Psy Stalina” Nikity Pietrowa, rosyjskiego historyka pracującego w „Memoriale”.
P

Pietrow zajmuje się dziejami sowieckich służb specjalnych, jest autorem wielu publikacji o NKWD i KGB. W środowisku rosyjskich i polskich historyków znany jest z wnikliwych kwerend w rosyjskich archiwach. Jego dociekliwość i upór sprawiły, że wiele ważnych dokumentów ujrzało światło dzienne. Pietrow – współpracujący z Ośrodkiem „Karta” – darzy Polskę i Polaków szczególną sympatią: jest orędownikiem wyjaśnienia do końca szczególnie istotnych dla nas kwestii, jak Katyń, obława augustowska (los Polaków aresztowanych w 1945 r. w Augustowskiem), dotarcie do białoruskiej listy katyńskiej itd.

„Psy Stalina” to portret najbliższych współpracowników Josifa Wissarionowicza, dla Polaków publikacja szczególnie ważna: Pietrow przedstawia sylwetki oprawców, odpowiedzialnych za wydawanie wyroków śmierci i ich wykonywanie na Polakach. Rzecz nie dotyczy tylko Katynia, ale też np. mordów z 1945...

2935

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]