Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Sowiecki Mengele

Sowiecki Mengele

04.01.2014
Czyta się kilka minut
Jako szef Laboratorium X, tajnego ośrodka NKWD, otruł setki osób. Gdy potem okazał się niewygodny, usunięto go jego własną metodą. Grigorij Mojsiejewicz Majranowski był toksykologiem i zbrodniarzem na miarę doktora Mengele.
Grigorij Mojsiejewicz Majranowski, zdjęcie wykonane pod koniec lat 40. ub. wieku Fot. hru.org
P

Początki sowieckich tajnych laboratoriów chemicznych, gdzie prowadzono badania nad truciznami i środkami narkotycznymi, sięgają 1926 r.: wówczas Wiaczesław Mienżyński – szef tajnej policji OGPU (a wcześniej zastępca szefa Czeka Feliksa Dzierżyńskiego) – powołał specjalny departament, pracujący nad skutecznymi truciznami oraz nad „zastrzykiem prawdy”.
Gdy w 1934 r. szefem bezpieki został Gienrich Jagoda, z wykształcenia farmakolog, zreorganizował on tę jednostkę. Po pierwsze uznał, że prace nad preparatem rozwiązującym języki przesłuchiwanym przypominają poszukiwania kamienia filozoficznego i w trakcie „wielkiej czystki” nie mają racji bytu. Po drugie, postanowił wyprodukować substancję, która powodowałaby śmierć, a przy tym byłaby nie do wykrycia podczas sekcji zwłok.
Trucicielska idée fixe Jagody okazała się na tyle nośna, że następcy Jagody, zarówno Nikołaj...

14614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]