Reklama

Narzekanie na życzenie

Narzekanie na życzenie

17.12.2012
Czyta się kilka minut
GRZEGORZ TURNAU: Ja zawsze w sytuacjach życzeniowych, przy opłatkach na przykład, zaczynam pochrząkiwać, trochę jak mój dziadek Stefan. Tracę mowę. STANISŁAW MANCEWICZ: życzenia wszelkiego dobra sprawiają wrażenie całkowicie sprzecznych z naturą.
Stanisław Mancewicz i Grzegorz Turnau, ul. Bracka, Kraków, 15 grudnia 2012 r. Fot. Grażyna Makara
G

GRZEGORZ TURNAU: Przypominam się w sprawie pożyczeń. To nie jest z mojej strony nieżyczliwość. Życzliwość z kolei bywa mylona z „życzeniowym myśleniem”. Otóż jestem wobec Ciebie życzliwy, ale w moim życzeniowym myśleniu spodziewam się zwrotu pożyczki. Inaczej mówiąc, życzę Tobie i sobie tego samego: pieniędzy. Których to pożyczanie zazwyczaj kończy się nieskładaniem sobie w ogóle żadnych życzeń. STANISŁAW MANCEWICZ: Wydaje się, że w takich okolicznościach, w takim miejscu, jak te łamy, a przede wszystkim wobec takiego postawienia sprawy należy zacząć od spostrzeżenia, że to, co wyżej, to tzw. „życzenia pobożne”. To oczywiste, że ów związek frazeologiczny, znaczący tyle co „marzenie ściętej głowy”, nie jest tym samym, czym życzenia zwane „zbożnymi”. Otóż elegancko i na czasie, bo przecie kryzys, trzeba wobec życzeniowego myślenia Twojego, rzec mocno...

9875

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]