Reklama

Benedykt Nieśmiały

Benedykt Nieśmiały

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Na papieskiej Mszy Błonia były wypełnione. Część uczestników spędziła tu zresztą całą lodowatą noc, modląc się, gadając i popijając przygotowaną przez siostry herbatę. Inni ściągali już od trzeciej nad ranem, żeby po otwarciu sektorów (o godzinie czwartej) zająć możliwie najlepsze pozycje.
fot. KNA-Bild
M

Możliwie najlepsze, bo najlepsze mieli oczywiście koncelebrujący kardynałowie (dwudziestu), arcybiskupi (dwudziestu ośmiu) i biskupi (stu dwudziestu), którzy zasiedli w krzesłach tuż obok ołtarza, na osłoniętym dachem i ukwieconą ścianą w tle podwyższeniu. Koncelebrujący "księża prości" (tysiąc siedmiuset) zajęli miejsca w sektorze przed ołtarzem. Koncelebransi przy ołtarzu byli w ornatach (i oczywiście w mitrach), ci w sektorze odziani byli skromniej: w alby i stuły. Komunię roznosili księża w komżach (około tysiąca pięciuset; około, bo do ostatniej chwili zgłaszali się nowi ochotnicy), od ołtarza głównego i z czterech kaplic położonych na skraju Błoń. Krążąc przed rozpoczęciem Mszy wśród sektorów, w pobliżu ołtarza natrafiłem na ogromny, przywieziony z Ukrainy, drewniany krzyż z rzeźbą Chrystusa, leżący na ziemi z górną częścią opartą o ławkę. Powstał we Lwowie, odwiedził...

7131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]