Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Benedykt Nieśmiały

Benedykt Nieśmiały

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Na papieskiej Mszy Błonia były wypełnione. Część uczestników spędziła tu zresztą całą lodowatą noc, modląc się, gadając i popijając przygotowaną przez siostry herbatę. Inni ściągali już od trzeciej nad ranem, żeby po otwarciu sektorów (o godzinie czwartej) zająć możliwie najlepsze pozycje.
fot. KNA-Bild
M

Możliwie najlepsze, bo najlepsze mieli oczywiście koncelebrujący kardynałowie (dwudziestu), arcybiskupi (dwudziestu ośmiu) i biskupi (stu dwudziestu), którzy zasiedli w krzesłach tuż obok ołtarza, na osłoniętym dachem i ukwieconą ścianą w tle podwyższeniu. Koncelebrujący "księża prości" (tysiąc siedmiuset) zajęli miejsca w sektorze przed ołtarzem. Koncelebransi przy ołtarzu byli w ornatach (i oczywiście w mitrach), ci w sektorze odziani byli skromniej: w alby i stuły. Komunię roznosili księża w komżach (około tysiąca pięciuset; około, bo do ostatniej chwili zgłaszali się nowi ochotnicy), od ołtarza głównego i z czterech kaplic położonych na skraju Błoń. Krążąc przed rozpoczęciem Mszy wśród sektorów, w pobliżu ołtarza natrafiłem na ogromny, przywieziony z Ukrainy, drewniany krzyż z rzeźbą Chrystusa, leżący na ziemi z górną częścią opartą o ławkę. Powstał we Lwowie, odwiedził...

7131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]