Reklama

Ładowanie...

Napięcie rośnie

27.01.2014
Czyta się kilka minut
Z chwilą abdykacji Benedykta XVI nastały w Kościele powszechnym czasy bardzo ciekawe. W Kościele nad Wisłą te czasy, jak sądzę, dopiero nadchodzą – jesteśmy, jak zwykle, nieco spóźnieni.
O

Obyś żył w ciekawych czasach” – brzmi chińskie... przekleństwo. Mówi o czasach niebezpiecznych, czasach zmian i niepokojów. Ludzie zadomowieni w kulturze ceniącej stabilność mogą rzeczywiście nie przepadać za ciekawymi czasami.
Po pierwszym szoku, którym była rezygnacja Benedykta XVI, nastąpił szok następny – pierwszy rok niezwykłego pontyfikatu Franciszka. Jednym z istotnych efektów tego podwójnego szoku było obudzenie z „dogmatycznej drzemki” – ważne stały się pytania o to, co w Kościele istotne i niezmienne, a co może i powinno się zmieniać (tak w treści nauczania, jak i w sposobie funkcjonowania wspólnoty). Ten proces pytania i poszukiwania będzie w najbliższych latach narastał.
Czeka nas wydarzenie o charakterze prawdopodobnie podobnym do Soboru Watykańskiego II: rozpisany na dwa lata Synod Biskupów na temat rodziny. Za trzy lata Kościół w Polsce będzie w procesie...

4500

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]