Reklama

Ładowanie...

Najświętsza Feministka

13.09.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, z radością przyjąłem wiadomość, że w ramach warsztatów doskonalenia zawodowego wybrałeś „Ideologizację stosowaną”.
Fot. Grażyna Makara
O

Odkąd człek z grubsza odróżnił się od małpy, od razu począł się imać różnych teorii, rzekomo od A do Z wyjaśniających, na jakich zasadach działa świat. Jak by ichmądrze nie nazywać i uczenie nie uzasadniać – ideologie są jak desperacka próba otwarcia wszystkich drzwi jednym wyszczerbionym kluczem. Powiedzieć, że ideologia zaślepia – to nic nie powiedzieć, drogi Piołunie. Do czegóż przyrównać ludzką istotę ideologicznie zainfekowaną? Wyobraź sobie człeka, który zakłada na głowę metalowe wiadro, idzie zwiedzać Luwr, po kilku godzinach wychodzi i oświadcza, że tak nudnego muzeum w życiu nie widział.

Ideologia ma w sobie coś par excellence diabelskiego. Z reguły rodzi się z dobrych, a nie złych chęci. Ziarnem jest gorliwa troska, by zaradzić biedom i niedostatkom tego świata; ziemski padół uczynić ciut lepszym i sprawiedliwszym. Zresztą – diagnoza wstępna nieraz bywa...

3614

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]