Reklama

Najświętsza Feministka

Najświętsza Feministka

13.09.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, z radością przyjąłem wiadomość, że w ramach warsztatów doskonalenia zawodowego wybrałeś „Ideologizację stosowaną”.
Fot. Grażyna Makara
O

Odkąd człek z grubsza odróżnił się od małpy, od razu począł się imać różnych teorii, rzekomo od A do Z wyjaśniających, na jakich zasadach działa świat. Jak by ichmądrze nie nazywać i uczenie nie uzasadniać – ideologie są jak desperacka próba otwarcia wszystkich drzwi jednym wyszczerbionym kluczem. Powiedzieć, że ideologia zaślepia – to nic nie powiedzieć, drogi Piołunie. Do czegóż przyrównać ludzką istotę ideologicznie zainfekowaną? Wyobraź sobie człeka, który zakłada na głowę metalowe wiadro, idzie zwiedzać Luwr, po kilku godzinach wychodzi i oświadcza, że tak nudnego muzeum w życiu nie widział.

Ideologia ma w sobie coś par excellence diabelskiego. Z reguły rodzi się z dobrych, a nie złych chęci. Ziarnem jest gorliwa troska, by zaradzić biedom i niedostatkom tego świata; ziemski padół uczynić ciut lepszym i sprawiedliwszym. Zresztą – diagnoza wstępna nieraz bywa...

3614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]