Reklama

Nabożna zazdrość

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Jan Apostoł ma kłopot. Mówi do Jezusa: „Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto wyrzucał czarty w Twoje imię, i zabranialiśmy mu, ponieważ nie chodzi razem z nami”.
A

A Jezus na to: „Nie zabraniajcie mu, bo ten, przez którego działa (nadziemska) moc w imię moje, nie będzie mógł wkrótce Mi złorzeczyć”. Jeśli ktoś jeszcze nie wierzy w sens ekumenizmu lub szuka jego trwałego umocowania w Tradycji, ta rozmowa powinna go uspokoić. Jan jest archetypem tych, którzy wierzą, że poza Kościołem (oczywiście ich Kościołem – katolickim, prawosławnym, ewangelickim czy ewangelikalnym) – zbawienia nie ma i być nie może. Dlatego licytują się, kto jest bardziej chrześcijański; unikają siebie. Ale gdy nadarzy się okazja, kompromitują tych innych, suspendują, ekskomunikują. Powód? Ci inni „nie chodzą razem z nami”, czyli o tym samym co i my myślą i działają po swojemu.

Tymczasem u progu Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia Franciszek mówi tak: „Myślę w szczególności o wszystkich kobietach, które poddały się aborcji. Dobrze znam uwarunkowania, które...

3041

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]