Reklama

Nabożna zazdrość

Nabożna zazdrość

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Jan Apostoł ma kłopot. Mówi do Jezusa: „Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto wyrzucał czarty w Twoje imię, i zabranialiśmy mu, ponieważ nie chodzi razem z nami”.
A

A Jezus na to: „Nie zabraniajcie mu, bo ten, przez którego działa (nadziemska) moc w imię moje, nie będzie mógł wkrótce Mi złorzeczyć”. Jeśli ktoś jeszcze nie wierzy w sens ekumenizmu lub szuka jego trwałego umocowania w Tradycji, ta rozmowa powinna go uspokoić. Jan jest archetypem tych, którzy wierzą, że poza Kościołem (oczywiście ich Kościołem – katolickim, prawosławnym, ewangelickim czy ewangelikalnym) – zbawienia nie ma i być nie może. Dlatego licytują się, kto jest bardziej chrześcijański; unikają siebie. Ale gdy nadarzy się okazja, kompromitują tych innych, suspendują, ekskomunikują. Powód? Ci inni „nie chodzą razem z nami”, czyli o tym samym co i my myślą i działają po swojemu.

Tymczasem u progu Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia Franciszek mówi tak: „Myślę w szczególności o wszystkich kobietach, które poddały się aborcji. Dobrze znam uwarunkowania, które...

3041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]