Reklama

Ładowanie...

Raport o stanie ekumenii

17.01.2016
Czyta się kilka minut
Hryniewicz: Tym, co utrudnia dialog, jest widoczna dziś w Kościołach tendencja do zamykania się w wyznaniowej samowystarczalności.
Spotkanie Franciszka z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I przy bazylice Grobu Świętego, Jerozolima, 25 maja 2014 r. Fot. Vincenzo Pinto / AFP / EAST NEWS
P

Ponad 50 lat temu, we wstępie Dekretu o ekumenizmie Sobór Watykański II przypomniał, że „ruch zmierzający do przywrócenia jedności wszystkich chrześcijan” powstał „pod tchnieniem łaski Ducha Świętego”. Nie czekajmy jednak na gotowy dar jedności ze strony Bożego Ducha! On jej na nas nie wymusi. Nie wyręczy nas w tym, co czynić winniśmy my jako ludzie wierzący w Jego działanie. Jesteśmy przecież, jak podkreślał Apostoł Narodów, „współpracownikami Boga” (1 Kor 3, 9). Grzeszny opór wobec inspiracji i przynagleń Ducha opóźnia dzieło pojednania, ze szkodą dla wiarygodności całego chrześcijaństwa. Dotyczy to nie tylko dialogu z prawosławiem.

Uwaga na ahistoryzm 

Dialog ten znalazł się obecnie przed trudnymi wyzwaniami. Nie zostało jeszcze przezwyciężone wielowiekowe wyobcowanie pomiędzy Kościołami Wschodu i Zachodu. Żyły one w różnych kulturach, myślały innymi...

16347

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]