Reklama

Ładowanie...

Na tropie koguta

24.10.2022
Czyta się kilka minut
MICHAŁ ADAMOWICZ, ornitolog: Najlepiej jest w Karkonoszach i w Górach Izerskich. Cietrzewie żyją też na jednym z poligonów na Mazurach, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, nad Biebrzą. Są jakieś niedobitki w kilku izolowanych miejscach. No i w Tatrach.
Dmitry Yakubovich / Adobe Stock
A

ADAM ROBIŃSKI: Dobrze znasz Tatry?

MICHAŁ ADAMOWICZ: Tata zabrał mnie tam pierwszy raz, kiedy miałem osiem lat. Od tamtej pory jestem co roku. Przedeptałem większość szlaków. Przy czym tata nie patrzył na Tatry jak na listę szczytów do zdobycia.

Chcesz powiedzieć, że jechaliście z Warszawy w góry, żeby patrzeć na nie z dołu?

Tak, zabierał mnie raczej w doliny. Nie mówił o zdobywaniu, tylko o tatrzańskiej przyrodzie i krajobrazach. Ale potem zacząłem zazdrościć innym. Opowiadali o legendarnych przełęczach, graniach, szczytach. Każdego roku planowałem wycieczkę życia: Kozi Wierch, Zadni Granat, Zawrat, Szpiglasowy Wierch. Umawialiśmy się z tatą, że na tę jedną pójdziemy w górę razem, prześpimy się w schronisku, a resztę wakacji spędzimy po staremu, w dolinach. Więc zaciągałem na te szczyty tatę, potem, jak już się usamodzielniłem, żonę....

18068

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]