Reklama

Na kwaterze

Na kwaterze

31.03.2009
Czyta się kilka minut
Najbliższa premiera Teatru TV stanowi sporą odmianę w stosunku do tego, z czym kojarzymy telewizyjny spektakl.
M

Mówiąc obrazowo: "Kwaterę bożych pomyleńców" w reżyserii Jerzego Zalewskiego nie sposób pomylić z kolejnym odcinkiem któregoś z seriali. Nie jest to złośliwość, a jedynie trzeźwa obserwacja: płynne granice gatunkowe telewizyjnych produkcji uległy zatarciu, z korzyścią dla tych, które są dla widza atrakcyjniejsze i łatwiejsze. W tym sensie spektakl Zalewskiego jest miłym zaskoczeniem: to rodzaj poetyckiego widowiska, stanowiącego dla widza wyzwanie już choćby dlatego, że trwa niemal dwie godziny, a fabułę trudno ująć jednym zdaniem.

Przedstawienie, powstałe na podstawie powieści Władysława Zambrzyckiego z 1959 roku, toczy się na dwóch planach. Pierwszy, ramowy, zewnętrzny plan to Powstanie Warszawskie widziane z perspektywy okna wychodzącego na podwórze: nie uczestniczymy w walkach, docierają do nas jedynie szczątkowe relacje, widzimy rannych, słyszymy odgłosy...

2656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]