Reklama

Nasza słaba tożsamość

Nasza słaba tożsamość

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Spektakl "Klub Polski" nie wpisuje się w długą tradycję szyderczej lektury romantyzmu.
Jerzy Trela / fot. Tomasz Dubiel, Teatr Dramatyczny
"

"W »Klubie Polskim« po raz pierwszy na scenie obok wielkich romantycznych poetów i bohaterów stają bezimienni, zapomniani, wykluczeni. Poeci i prorocy. Oszuści i mistyfikatorzy. (...) Kim my właściwie jesteśmy?". Do tak postawionego w zapowiedzi spektaklu pytania należy zgłosić jedno tylko zastrzeżenie: akcja przedstawienia toczy się nie tyle na scenie, pomiędzy postaciami - ile w tekście scenariusza. Całe bloki, albo pojedyncze linijki tekstów są właściwymi bohaterami spektaklu.

Scenariusz "Klubu Polskiego" (autorstwa reżysera, Pawła Miśkiewicza, i dramaturga, Doroty Sajewskiej) to hybryda składająca się z luźno skomponowanych fragmentów tekstów romantycznych (i do romantyzmu się odwołujących). Obok Wielkiej Improwizacji, modlitwy Konrada z "Wyzwolenia" czy sceny zamachu Kordiana na Cara - mamy tutaj pamiętnik Leona Szypowskiego, przeciętnego emigranta,...

5522

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]