Reklama

Ładowanie...

Mundial w Katarze: Wielka Czwórka Afryki

w cyklu STRONA ŚWIATA
18.11.2022
Czyta się kilka minut
Wszystkie te drużyny zagrają na turnieju w Katarze i każda z nich chce jako pierwsza w Afryce dostać się do Wielkiej Czwórki.
Reprezentant Ghany Asamoah Gyan / AFP / EAST NEWS
D

Do końca XX w. ktoś z Afryki zwycięży w piłkarskich mistrzostwach świata, obwieścił pod koniec zeszłego stulecia wirtuoz futbolu Pelé. Brazylijczyk, uznawany za najlepszego piłkarza w dziejach, wróżbitą okazał się kiepskim.

Ostatnie dziesięciolecie ubiegłego wieku rzeczywiście było jednak czasem Afryki. Upadek apartheidu w RPA, a także krach komunizmu i koniec zimnej wojny, które go poprzedziły, tchnęły nadzieję, że po „zmarnowanych dekadach” lat 70. i 80. nadejdzie epoka odrodzenia.

Wspaniały koniec wieku

Pelému, którego przodkowie wywodzili się z Afryki, udzieliła się pewnie tamta atmosfera wyczekiwanego cudu. Miał jednak powody, by wieszczyć nastanie afrykańskiego królestwa w świecie piłki nożnej. W 1990 r. podczas mistrzowskiego turnieju we Włoszech piłkarze z Kamerunu dotarli aż do ćwierćfinału, w którym przegrali po dogrywce z Anglią. Wcześniej pokonali...

20168

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/mundial2022

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]