Reklama

Mroczno i żarliwie

Mroczno i żarliwie

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Krzysztof Penderecki jest człowiekiem teatru. Choć jego język kompozytorski ulegał przemianom, twórca nigdy nie porzucił zamiłowania do scenicznej ekspresji.
W

W jego muzyce wciąż czuć teatralny nerw, dramaturgiczne ciążenia, słychać wybuchające co rusz konflikty oraz zmyślne ich rozładowywanie.

Pierwszą operę Penderecki napisał w 1969 r. na zamówienie Rolfa Liebermanna, który był szefem Państwowej Opery w Hamburgu. "Diabły z Loudun" powstały na podstawie adaptacji scenicznej eseju Aldousa Huxleya "The Devils of Loudun", której dokonał John Robert Whiting. Historia spalonego na stosie w 1634 r. księdza Urbana Grandiera, oskarżonego przez przeoryszę klasztoru o niemoralność i satanistyczne skłonności, musiała zaintrygować Pendereckiego. Zresztą nie tylko jego. Wystarczy przypomnieć nowelę "Matka Joanna od Aniołów" Iwaszkiewicza, po którą sięgnął Kawalerowicz.

Zawsze krytyczny, wątpiący, a jednocześnie - przez wzgląd na wychowanie - zorientowany ekumenicznie, kompozytor zwykł interpretować religijne wierzenia i kościelne rytuały...

3863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]