Reklama

Może trzeba ostrożniej

Może trzeba ostrożniej

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Tak jak papieskie pomniki, niestety w większości brzydkie albo byle jakie, będą się mnożyły wspomnienia i niedyskrecje, ploty i anegdoty, podkolorowane coraz bardziej życiorysy, antologie najdowolniej zestawiające cytaty z nauczania Jana Pawła II i dowodzące wszystkiego, co kto chce.
D

Dwa są powody, dla których wracam do prywatnych listów Papieża do Marka Skwarnickiego (“Pozdrawiam i błogosławię", wyd. Świat Książki), mimo że zostały już obszernie omówione przez ks. Adama Bonieckiego (“TP" nr 42/05). Jeden powód jest czysto praktyczny: w tzw. komentarzach Skwarnickiego znajduje się kilka stwierdzeń wymagających sprostowania. Druga przyczyna to generalna wątpliwość dotycząca zastosowanej tu metody wydawniczej - i od niej zacznę, bo to z niej moim zdaniem rodzą się także tematy do sprostowań (a nie one są tu najważniejsze).

Ogłoszenie drukiem prywatnych listów Jana Pawła II, i to niemal zaraz po Jego śmierci, stało się oczywiście sensacją. Wydawca nadał temu - i dalej nadaje - maksymalny rozgłos, a zrozumiałe podniecenie sprawia, że recenzje zaczęły się ukazywać jeszcze przed oficjalnym wypuszczeniem książki na rynek. Sukces wydawniczy może...

9095

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]